Kasy fiskalne do wymiany

Kasy Fiskalne do wymiany?
lupo lewa lowres

Rozporządzenie  Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. z 2013r. poz. 363) wprowadza wiele zmian. Uściśla procedury związane z rejestracją sprzedaży na kasie fiskalnej, niestety większość przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy jak głębokie to są to zmiany.  W pierwszych tygodniach obowiązywania nowych przepisów krąży wiele plotek i interpretacji. Urzędy skarbowe nie chcąc wprowadzać podatników w błąd, nabrały wody w usta. Serwisanci poszukują wiedzy u dystrybutorów i producentów. Producenci i urzędy skarbowe domagają się interpretacji Ministerstwa Finansów. Wydziały kontroli w urzędach skarbowych nie maja wytycznych jak przeprowadziać kontrolę. Biura rachunkowe nie wiedzą co mówić swoim klientom, wszyscy poszukują wiedzy, czas na dostosowanie sie do nowych przepisów upływa 30 września i jak na razie wszystko działa po staremu.

Z każdym dniem sytuacja się wyjaśniała, Ministerstwo Finansów i Urzędy Skarbowe zajęły już stanowisko.

Zmian jest sporo i dotyczą wszystkich, począwszy od użytkowników, poprzez serwisantów i producentów, kończąc na Urzędach Skarbowych.

Niestety dostosowanie się do nowych przepisów może spowodować wiele kłopotów małym firmom. W zasadzie jeden przepis wprowadził sporo zamieszania. Na początku roku, przepisy które weszły w życie wczesnej, zmusiły do zakupu kas najmniejsze firmy, to wywołało ogromny popyt, brakowało urządzeń na rynku, kupowano więc wszystko co tylko było dostępne, często nie zastanawiając się nad parametrami. Największą  popularnością cieszyły się kasy proste, z naciskiem na “tanie” o najmniejszych możliwościach. Tylko po to aby spełnić obowiązek posiadania kasy, teraz może się okazać że kasę taką trzeba będzie wymienić. Otóż, nowe przepisy nakładają na podatników bardzo precyzyjny sposób programowania kasy, nazwy towarów na paragonach, powinny jak najdokładniej opisywać towar. Tak by po powrocie do domu mógł jedno znacznie określić co ma w koszyku, i ile za to zapłacił. Na stronie Ministerstwa Finansów można znaleźć taką  interpretację “....Jeżeli przykładowo podatnik dokonuje sprzedaży 5 gatunków jabłek i wszystkie są w jednakowej cenie, może on zaprogramować w kasie nazwę np. „jabłka". Natomiast jeżeli sprzedaje np. kilka gatunków jabłek, które mają różną cenę za kilogram, powinien oddzielnie je identyfikować np. nazwą lub ewentualnie nazwą  skróconą  gatunku...”

Taka interpretacja sprawia , że część kas, tych o bardzo małej pamięci, nie pozwoli na zaprogramowanie całego asortymentu sklepu, więc trzeba będzie ograniczyć ilość towarów lub zmienić kasę na większą. W podobnej  sytuacji są także firmy, które kasy mają zainstalowane kilka lat temu. Zmiany w przepisach dotyczą każdej branży.

 

Sprawdź, jak zaprogramowana  jest twoja kasa?!                                     

Karol Rakoniewski