Programowanie Bazy towarów PLU

Programowanie Bazy towarów PLU

 

Programowanie bazy PLU określone jest w rozporządzeniach i rządzi się kilkoma zasadami.

Bardzo ważne jest, by nazwy towarów dokładnie określały, co kupuje Klient oraz żeby można było sprawdzić, czy stawka VAT jest właściwie przyporządkowana. Niedopuszczalne jest programowanie ogóle, np. owoce, wędliny, odzież, art. przemysłowy.

Inną zasadą jest programowanie kasy w taki sposób, by nazwy były unikalne. Nie ma możliwości zaprogramować w kasie towaru o tej samej nazwie przy dwóch różnych kodach. Kasa przy próbie takiego zapisu zgłosi błąd.

Przechodzę na VAT

Przechodzę na VAT

 

vatDo tej pory nie byłem Vatowcem, lecz od następnego miesiąca przechodzę na VAT. To operacja bardzo ważna. Sprawdź, jak masz zaprogramowaną kasę. Potem do każdej pozycji przyporządkuj odpowiednią stawkę podatku (literę).

Pamiętaj - A - 23%. Zawsze, nawet jeśli jej nie używasz!

Najczęściej zapisujemy:

A - 23%

B - 8%

C - 5%

D - 0%

Przykład

Przechodzę na VAT 1 czerwca 2014r., do końca maja prowadzę sprzedaż bez VAT. Przeprogramowuję kasę i pierwsza sprzedaż 1 czerwca ma być już z naliczonym podatkiem. Niedopuszczalny jest okres przejściowy i prowadzenie sprzedaży w sposób nieznany.

Zmiana miejsca instalacji kasy fiskalnej

Przeprowadzka - zmiana miejsca instalacji kasy

 

Zaczynamy od przeprogramowania nagłówka w kasie (możesz to zrobić sam). Wyślij aktualizację danych do Urzędu Skarbowego na druku zgłoszenia / aktualizacji.  Wypełnij dokładnie wszystkie numery (seryjny, unikatowy, ewidencyjny), datę fiskalizacji, podaj nowy adres. Od momentu przeprowadzki masz 7 dni na dostarczenie dokumentów do Urzędu Skarbowego. W Książce serwisowej umieść wpis o zmianie miejsca instalacji kasy. Poinformuj serwis, by wiedział, gdzie Cię szukać w razie awarii. Serwis powinien o tym fakcie poinformować producenta.

Zagubienie Książki serwisowej kasy fiskalnej

Zagubienie Książki serwisowej

 

ksiazka serwisowa novitus

Zgubiłeś Książkę serwisową? Procedura w takim przypadku wygląda tak:

1. poinformuj o tym naczelnika właściwego Urzędu Skarbowego

2. zgłoś się do serwisu z wnioskiem o wystawienie duplikatu. Serwis zamawia Książkę u producenta kasy (od 1 stycznia 2013 roku Serwisy mają obowiązek raportować do producenta wszystkie interwencje serwisowe, przeglądy, naprawy, fiskalizację, zmianę miejsca instalacji)

3. producent na podstawie danych, jakie zgromadził u siebie, wystawia duplikat Książki serwisowej.

 

Utrata kasy fiskalnej

Utrata kasy fiskalnej

 

Czasem zdarzają się takie sytuacje trudne, lecz nie zwalniają nas z obowiązków. Różne sytuacje mogą się przydarzyć, np. skradziono samochód, w którym była kasa fiskalna, włamano się do sklepu i skradziono kasę, pożar, powódź, zalanie...

Każdy przypadek jest inny i do każdego należy podejść indywidualnie. Dlatego zadzwnoń do nas w takiej sytuacji, pomożemy Ci przez to przejść.

 

Na początek kilka porad

Miałeś włamanie, można uznać, że straciłeś kasę i ją odzyskałeś. W tym przypadku wezwij serwis. Kasa powinna mieć zrobiony przegląd. Dlaczego? Po pierwsze - mówią o tym przepisy. Po drugie - trzeba sprawdzić, czy włamywacz jej nie uszkodził. A może był dowcipny i zrobił sobie paragon na towar, który ukradł? Śmieszne to, lecz jest to przykład z życia wzięty. Włamywacze nie dość, że nabili paragon na wielką kwotę, to jeszcze na zapleczu wypili sobie butelkę wódki.

A co, jeśli zabrali kasę ze sobą? Ważne, byś miał na to protokół z policji. W protokole policja spisuje, co zginęło i co zostało uszkodzone. Jeśli zauważyłeś lub podejrzewasz, że z kasą jest coś nie tak, zadbaj, by było to wpisane do protokołu. Ułatwi Ci to rozliczenie z ubezpieczycielem, ale także umożliwi rozliczenie się z Urzędem Skarbowym. Następnie zgłoś się do Urzędu Skarbowego z protokołem i Książką serwisową. Podobnie postępuj, gdy zostałeś zalany lub dotknięty zostałeś pożarem.